Sedací nábytek a jak o něj pečovat

Sedací nábytek a jak o něj pečovat
Michal Hájek - 29. 8. 2017 , sekce: Nákupní rádce

Aby sedací nábytek dlouho a dobře sloužil, je nutné dbát některých zásad při jeho používání. Nábytek je prvotně určen pro sezení, ležení, nebo stolování v suchém interiéru. Vyžaduje šetrné zacházení, nesnáší působení nadměrného tepla, přímé sluneční záření a vlhkost. Nábytek se může vlhkostí poškodit, případně může poškodit podlahu nebo další předměty. Čalouněný nábytek by se měl užívat tak, aby docházelo ke stejnoměrnému užívání všech jeho částí, např. usedání před TV vždy jen na jedno sedadlo u vícemístné pohovky se většinou projeví viditelnými změnami na potahové textilii i celém čalounění a to i nejkvalitnějších čalouněných výrobků.

Jak správně pečovat o dřevěné části výrobku?

Dřevěné, viditelné části nábytku jsou vyrobeny z masivního dřeva. Mohou být bez barevné úpravy nebo s barevnou úpravou vodovými mořidly a povrchovou úpravou kvalitními transparentními laky. K běžnému ošetření stačí lakované části otřít suchým hadrem nebo lze použít prostředky k ošetření lakovaného nábytku. Vždy je ale nutné dodržovat návod k použití. U demontovaných spojů je potřeba předejít uvolnění občasným dotažením. V moření bukového masivu se mohou projevovat barevné odlišnosti, které jsou způsobeny rozdílnou hustotou a strukturou dřeva. Tyto barevné odlišnosti se projevují především u stolků vyráběných ze spárovky (deska lepená z masivního dřeva) a podtrhují tak originalitu tohoto přírodního materiálu.

Jak pečovat o čalounění? 

Čalouněné části ošetřujeme šetrným odsáváním prachu, větší znečištění odstraňujeme prostředky určenými k čištění čalounění a postupujeme vždy podle návodu na jejich použití. Organické kapaliny jsou pro čištění čalounění nevhodné. Některé potahové látky i výplňové materiály je možné organickými kapalinami poškodit nebo i zničit. U žinylkových látek dochází používáním k mírnému slehnutí vlasu, což nemá v žádném případě vliv na kvalitu a trvanlivost látky. Mezi zjevné a standardní změny potahové textilie lze přiřadit i vyboulování nebo mírné nakrabacení látky, způsobené používáním výrobku.

V současné době jsou na trhu stále více žádané potahové látky opatřené tzv. nešpinavou úpravou. Tyto úpravy jsou zajišťovány různými chemickými nebo fyzikálními úpravami na bázi teflonu a jiných chemikálií, které zabraňují snadnému průniku tekutiny (např. vody, kávy, vína, oleje) a barviva do struktury textilie, ale povrchovou úpravou a včasným a správným odstraněním nečistoty, lze snížit riziko vzniku skvrny na minimum. Nejprve je třeba odstranit nečistotu z povrchu látky - tekutiny odsajeme savým papírem nebo měkkým bavlněným hadříkem. Zbylou skvrnu lehce navlhčíme a mírným tlakem vytíráme, krouživými pohyby od kraje skvrny do jejího středu. Podle potřeby vytírání i několikrát opakujeme. U zvlášť odolných znečištění lze slabý roztok jádrového mýdla nebo neutrálního detergentu na rostlinné bázi - nepoužívat kosmetická mýdla ani látky obsahující fosfáty a bělidla! Po použití mýdla je třeba skvrnu několikrát navlhčit čistou vodou a znovu vysušit, aby byl odstraněn čistící roztok a nezanechal skvrny. K čištění nikdy nepoužívejte organická ředidla ani lihové čističe!

Jak pečovat o kůži? 

Elegantně působí čalouněný sedací nábytek v přírodní hovězí usni (kůži). Useň je přirozeně krásná, příjemná měkká, teplá a prodyšná. Má velmi vysokou odolnost vůči zátěži a představuje výjimečný komfort v čalouněném nábytku.

Přírodní useň se nesmí ošetřovat agresivními prostředky (benzínový čistič skvrn, líh, organická rozpouštědla, krém na boty aj.). Useň vyžaduje jemnou péči. Čistíme ji bez silného tření, jemným hadrem, větší špínu vlhkým hadrem. Jakoukoliv vlhkost setřeme. Pro dodatečné ošetření můžeme požít přípravky nabízené v obchodech kožené galanterie, vždy podle návodu k jejich použití. Useň je přírodní materiál, a proto se na ní projevují růstové vady, stopy po bodnutí hmyzem, drobné jizvy, zvrásnění, prasklinky apod. Při zpracování reaguje každá část usně jinak na barvu, a proto se mohou na usni projevit mírné barevné odstíny. Vyjmenované znaky jakožto mírné povolení a nakrabacení usně patří mezi typické vlastnosti a naopak potvrzuji charakter tohoto přírodního a tudíž jedinečného materiálu.

Sedací nábytek a jak o něj pečovat
Sedací nábytek a jak o něj pečovat
Sedací nábytek a jak o něj pečovat
Sedací nábytek a jak o něj pečovat

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

80 % zákazníků doporučuje náš obchod

Nábytek je pěkný, bytelný, jsem spokojená. Pouze dodací doba je o něco delší než se uvádí na internet. stránkách.

Ověřený zákazník, 09. 11. 2019

Pěkný a bytelný nábytek. Dodací doba je delší než se uvádí v internet. obchodě, kolem 2 měsíců.

Ověřený zákazník, 17. 10. 2019

Já už s obchodem zkušenosti mám. Nábytek mám skoro 10 let, je kvalitní, pěkný. Oceňuji nabídku materiálu - preferuji borovici; bohatou paletu barev a několik povrchových úprav i variant u všech druhů nábytku, který obchod nabízí.

Ověřený zákazník, 26. 08. 2019

Výhody e-shopu:

  • Rychlé, ale vážně rychlé dodání .
  • Rychlé vyřízení ochodu
  • V případě nejakého zádrhelu, rychlé vyřešení
Ověřený zákazník, 29. 06. 2019

Proč nakupovat u nás

  • Prodáváme kvalitní a cenově dostupné výrobky
  • 54 % sortimentu jsou naše vlastní výrobky
  • 97 % produktů jsou české výroby
  • Možnost atypické úpravy či výroby nábytku
  • Garance výměny či vrácení zboží do 14 dnů
  • Možnost osobního odběru v naší prodejně 
  • Výhodné týdenní akce

Zde nás najdete - mapa

UNIS-N, spol. s r. o.
Havlíčkova 447
264 01 Sedlčany
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail:
UNIS-N, spol. s r. o.
Dřevěný-nábytek.cz
Interiéry restaurací
Nábytek do penzionu
Zakázkový interiér
Rustikální-bydlení.cz