Jak pečovat o zahradní nábytek?
Již při nákupu dřevěného zahradního nábytku je nutné seznámit se s tím, jak máme o nábytek správně pečovat. Zahradní nábytek z exotických dřevin (teak, meranti, akácie, durian) je kvalitní, odolný vůči povětrnostním vlivům. To ale neznamená, že už ho nikdy není potřeba ošetřovat. I takto kvalitnímu nábytku dopřejte minimálně 2× do roka údržbu. Ošetření nábytku byste měli věnovat zvýšenou pozornost. Nábytek se nám pak odmění dlouhou životností a stále stejnou barevností.
Jak ale poznáme, že je nábytek potřeba ošetřit?
Po zakoupení nábytku je dobré udělat první nátěr přípravkem na ošetření zahradního nábytku, který většinou zakoupíte přímo u prodejce. Další ochranu proveďte, když dešťová voda přestane zůstávat na povrchu dřeva a začne se do dřeva vpíjet. To je neklamné znamení toho, že je potřeba udělat další ochranný nátěr.
Pro kvalitní ošetření doporučujeme ochranné prostředky:
Golden Care CLEANER – čistící a leštící prostředek. Je ekologický - založený na bázi vody, velice účinný a celkově dřevo oživuje. Obsahuje leštidlo, což napomáhá udržování původního vzhledu a barvy dřeva. Neobsahuje nebezpečné látky, a tudíž je i šetrný k životnímu prostředí a člověku.
Golden Care PROTECTOR – ochranný prostředek, který pomáhá zachovat přirozenou barvu dřeva až 4× déle než rozšířené teakové a jiné oleje. Je ekologický – založený na vodní bázi a neobsahuje ředidla a rozpouštědla, tedy hořlavé látky nebezpečné člověku i životnímu prostředí. Umožňuje snadnou a rychlou aplikaci. Prostředek se aplikuje předtím, než dřevo získá stříbno-šedou patinu. Předcházet stříbrno-šedé patině je méně pracné než obnovovat původní barvu. Tento přípravek by měl být použit, až když nový nábytek začíná blednout – nechte ho tedy minimálně týden stát na venkovním prostředí a pak nátěr proveďte na suchý, čistý povrch nábytku!
Na co si dávat pozor a čeho se vyvarovat?
Počínající vlasové prasklinky se po ošetření olejem ještě zatáhnout. Nezapomeňte nábytek ošetřit všude. Nejčastěji se zapomíná na spodní stranu desky stolu nebo sedáku křesla. Dále pak na skryté rozkládací části. Nevynechejte při ošetření žádnou část nábytku. Je důležité ošetřit i rám sedáku nebo opěráku mezi upevněnými lamelami. Pokud vlasové trhliny neošetříte včas, vzniknou na nábytku hluboké či odlupčivé trhliny a tato degradace je již nevratná. (Na poškození povrchu zahradního nábytku nesprávnou údžbou se nevztahuje žádná záruka). Ošetřený nábytek můžete nechat stát celé léto venku, ale nikdy nesmí stát trvale ve vodě, natož aby na něm přes zimu ležela pokrývka sněhu.

Čeho se vyvarovat