Jak vybrat správnou matraci?

Jak vybrat správnou matraci?
Dřevěný-nábytek.cz - 19. 12. 2011 , sekce: Nákupní rádce

Matrace je jistě základem dobrého spánku. Pokud se ráno vzbudíte odpočati a plni sil, je to neklamné znamení toho, že spíte na kvalitní matraci. Jak ale vybrat tu správnou matraci v dnešních nekončících nabídkách obchodů? Nechte se inspirovat následujícím článkem.

Jak vybrat správnou matraci?

 

Každý člověk ve spánku změní polohu více jak padesátkrát za noc. V každé z nich by mělo být jeho tělo správně podepíráno. Jednou z důležitých podmínek kvalitního spánku je poloha páteře a velkých kloubů při ležení a spaní. Při poloze na zádech má být páteř ve svém přirozeném (fyziologickém) tvaru, který je u každého člověka odlišný. Při poloze na boku má být páteř v rovině a ramenní i kyčelní klouby mají mít možnost měkkého, pružného zaboření do lehací plochy.

tropico-matrace-saskie.jpg

Velmi důležité je pečlivě uvážit do jakého prostředí je matrace určena. Některé druhy matrací jsou určeny pro příležitostné spaní (chaty, ubytovny, hotely). V takovém případě postačí matrace polyuretanové a některé sendvičové matrace. Dobrou alternativou jsou i pružinové matrace, jejichž největší předností je jejich vzdušnost.

Podklad pod matraci

 

V případě, že nechcete investovat do nové postele, je jedním z nejdůležitějších faktorů výběru správné matrace podklad, na který bude matrace umístěna. Pružinové matrace není vhodné ukládat na lamelový nebo laťkový rošt. Už vůbec ne na jakýkoliv druh polohovacího roštu. Tyto matrace jsou naopak velmi vhodné na pevnou desku, protože výborně větrají a nemusíte se tak bát vzniku plísní. Sendvičové matrace doporučujeme na všechny druhy pevných nebo polohovacích roštů. Není vhodné je používat na rošty motorové. Matrace ze studené pěny, BIO pěny, nebo latexové matrace jsou naopak vhodné na všechny druhy polohovacích i motorových roštů.

drevena-postel-2.jpgp1000509.jpg

Dřevěné postele ze srmkového masivu

Tuhost matrace

 

Výběr tuhosti matrace je jen a jen na vás. Většina výrobců dnes matrace rozděluje na 4 stupně tuhosti. Nicméně matraci si můžete vybrat i starým dobrým selským rozumem. Pokud máte rádi měkkou matraci, vybírejte tuhost 1 či 2 v závislosti na vaší váze. Je samozřejmé, že pokud někdo váží 100 kg, bude mít z tuhosti 2 jiný pocit než člověk vážící 60 kg. Pokud rádi spíte na tvrdém, je třeba uvažovat obdobně. Pokud vážíte například 50 kg, bude pro vás tuhost číslo 4 jako beton.

Tuhost 1

Mezi matrace tuhosti 1 patří nejměkčí typy matrací. Mezi kterými převládají latexové matrace a některé druhy matrací ze studené a líné pěny.

Tuhost 2

Je nejširší skupina matrací pro zákazníky, kteří nechtějí spát ani na tvrdé ani na příliš měkké matraci. Pro uživatele s vyšší hmotností se matrace této tuhosti už jeví jako příliš měkké. Do této skupiny patří sendvičové matrace, matrace ze studené pěny, z BIO pěny nebo některé latexové matrace.

Tuhost 3

Pro lehčího uživatele se matrace této tuhosti již jeví jako tuhá, naopak pro uživatele s vyšší hmotností je tato matrace "tak akorát". Zástupce matrací této tuhosti najdeme opět téměř ve všech skupinách matrací.

Tuhost 4

Tato tuhost matrace je vhodná pro uživatele s vyšší hmotností. Jde o opravdu velmi tuhé matrace. Mezi které patří některé pružinové, sendvičové a některé matrace ze studené pěny.

Výška matrace

 

Výška matrace výrazně ovlivňuje její kopírovací schopnost. V zásadě platí, čím vyšší matrace, tím komfortnější spánek a tím horší rošt pod ní může být. V případě nízkých matrací raději doporučujeme kvalitnější typy roštů. Vyšší typy matrací jsou vhodné i pro starší lidi (zejména, pokud trpí bolestmi kloubů), kterým se díky těmto matracím lépe vstává z postele.

tropico-matrace-maxi.jpgtropico-matrace-calipo-strana-hard.jpgtropico1-matrace-standart.jpg

Oblíbené matrace různých výšek a tuhostí, které jsou nyní SKLADEM 

Jednu nebo raději dvě matrace?

 

Pro partnerské dvojlůžko volte raději dvě samostatné matrace, než jednu velkou - každá z nich respektuje individuální hmotnost, osobní nároky na tvrdost (tuhost) lůžka a zdravotní požadavky partnera. Ne vždy totiž vyhovuje jedna matrace oběma partnerům současně. Navíc lze jednotlivé matrace na lůžku během užívání snadněji otáčet, zabránit tak sležení a výrazně prodloužit jejich životnost.

postel-masiv.jpg

Dvoulůžková postel Rustical s matracemi

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

100 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

 • Krásná židle, čistá a poctivá práce. Díky!
 • Příjemná a dostačující komunikace.
 • Inzerovali dodání 4-6 týdnů, dodali za 2.
Ověřený zákazník, 16. 09. 2021

Výhody e-shopu:

 • Vsechno bylo velmi profesionalne
Ověřený zákazník, 04. 06. 2021

Doporučuji , je to kvalitní, není to Polské.

Ověřený zákazník, 04. 05. 2021

Výhody e-shopu:

 • Pohotová komunikace se zákazníkem, vstřícnost, příjemné jednání
 • Spolehlivost
Ověřený zákazník, 29. 04. 2021

Proč nakupovat u nás

 • Prodáváme kvalitní a cenově dostupné výrobky
 • 54 % sortimentu jsou naše vlastní výrobky
 • 97 % produktů jsou české výroby
 • Možnost atypické úpravy či výroby nábytku
 • Garance výměny či vrácení zboží do 14 dnů
 • Možnost osobního odběru v naší prodejně 
 • Výhodné týdenní akce
Novinky a slevy na Váš e-mail:
UNIS-N, spol. s r. o.
Dřevěný-nábytek.cz
Interiéry restaurací
Nábytek do penzionu
Zakázkový interiér
Rustikální-bydlení.cz