Zbytečné šetření může zhoršit spánek

Zbytečné šetření může zhoršit spánek
Dřevěný-nábytek.cz - 18. 11. 2011 , sekce: Nákupní rádce

Víte, kolik času našeho života tvoří spánek? Odborné studie tradičně tvrdí, že v průměru prospíme jednu třetinu. Vědci a odborníci na zdravé spaní však jedním dechem dodávají, že spánek se z našeho talíře dvaceti čtyř hodin pomalu vytrácí.

Stačí nám spát stále méně a méně. Tím jediným na čem se ale všichni shodnou je fakt, že nejdůležitější je výběr správné matrace, roštu a doplňků, díky kterým se dobře vyspíme. Neměli bychom zapomínat ani na takzvanou spánkovou hygienu. „Kvalitní matrace v kombinaci s vhodným roštem, zaručuje dokonalé rozložení hmotnosti, a tím také ideální anatomickou polohu páteře a uvolnění zádového svalstva během spánku," potvrzuje například také autorka knihy Wellness jako životní styl Alena Müllerová.

postele-z-masivu.jpg

Dvoulůžková postel z masivu

Postel, matrace i rošt pod ní by měly mít správné parametry. Odborníci doporučují věnovat výběru matrace dostatek času, všechno si dobře vyzkoušet a oležet. Pečlivě vybírat také rošt a to i podle možností jeho nastavení. Matrace by měla být asi o dvacet až pětadvacet centimetrů delší než je naše výška, s šířkou minimálně devadesát centimetrů, na dvojlůžku osmdesát.

Nejvhodnější postel je z masivního dřeva

Během výběru roštů je také důležité nechat si podrobně vysvětlit jejich správné nastavení, aby vyhovovalo přímo páteři spáče. Jako nejvhodnější materiál pro postel bývá doporučované masivní dřevo, naopak nejméně vhodně jsou čalouněné postele, kde se drží spousta prachu a i při sebelepším úklidu i celá řada roztočů.

Jak se ale správná matrace pozná? Mají stupně tvrdosti od jedné do pěti. Ortopedičtí lékaři doporučují od stupně tři nahoru, tedy spíše tvrdší. Čím je totiž matrace měkčí, tím je to pro zdravou páteř horší. Mladý a zdravý člověk do třiceti nebo čtyřiceti let nemá žádné zdravotní problémy a lépe se mu spí v měkkém. Okolo třicítky až pětatřicítky už problémy s páteří začínají a tehdy se vyplatí přejít na matraci tvrdší.

Matrace nesmí tlačit

Spíše než do hypermarketů bychom se při výběru matrací a roštů měli vydat do specializovaných prodejen nebo takzvaných studiích zdravého spaní. Ideálně bychom jich měli obejít hned několik. Pro porovnání se vyplatí zkusit více typů. Matrace by měla mít bodovou elasticitu, tedy měla by se prohýbat jen v místě, kde se na ni zatlačí. Když si na ni lehnete, měli byste se cítit dobře. Musí se přizpůsobit tělu, nikde nesmí nic tlačit a páteř musí být v rovině, což se nejlépe pozná v poloze na boku.

talctisekovoc-matrace.jpg

Matrace se snímatelným, pratelným potahem

Kvalitní matrace má jádro vysoké alespoň 15 centimetrů, ale platí, že čím je matrace vyšší, tím lepší oporu páteři poskytuje. Podle odborníků je výhodné pokud má matrace snímatelný potah, jenž lze prát v pračce na teplotu 60 stupňů, která už ničí roztoče. Ideální je potah se zipem po celém obvodu matrace, který lze rozdělit na dvě poloviny, údržba je tak mnohem jednodušší.

Snímatelný potah je možné také nahradit chráničem matrace, který je k dostání asi za tisícikorunu. Natahuje se na rohy pomocí gumiček. Existuje i jeho nepromokavá verze, vhodná zejména pro malé děti a starší lidi. Například lidé trpící alergií by pak měli věnovat výběru matrace a potahu zvláštní pozornost, ideální matrace pro ně však neexistuje.

Kromě správného vybavení našeho lůžka pak určuje to, jak se vyspíme také spánková hygiena. Podle vědců je vytvoření pro spánek dobrých psychických i fyzických podmínek, úplný základ. „Pokud to jde, měli bychom chodit spát ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu vstávat. V ložnici bychom měli doporučenou teplotu okolo osmnácti stupňů Celsia a rádio ani televizi bychom pouštět neměli. Stejně tak by do ložnice neměl pronikat moc velký hluk. Omezit bychom ale měli hlavně světlo," doplňují odborníci na zdravý spánek.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

100 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

 • Krásná židle, čistá a poctivá práce. Díky!
 • Příjemná a dostačující komunikace.
 • Inzerovali dodání 4-6 týdnů, dodali za 2.
Ověřený zákazník, 16. 09. 2021

Výhody e-shopu:

 • Vsechno bylo velmi profesionalne
Ověřený zákazník, 04. 06. 2021

Doporučuji , je to kvalitní, není to Polské.

Ověřený zákazník, 04. 05. 2021

Výhody e-shopu:

 • Pohotová komunikace se zákazníkem, vstřícnost, příjemné jednání
 • Spolehlivost
Ověřený zákazník, 29. 04. 2021

Proč nakupovat u nás

 • Prodáváme kvalitní a cenově dostupné výrobky
 • 54 % sortimentu jsou naše vlastní výrobky
 • 97 % produktů jsou české výroby
 • Možnost atypické úpravy či výroby nábytku
 • Garance výměny či vrácení zboží do 14 dnů
 • Možnost osobního odběru v naší prodejně 
 • Výhodné týdenní akce
Novinky a slevy na Váš e-mail:
UNIS-N, spol. s r. o.
Dřevěný-nábytek.cz
Interiéry restaurací
Nábytek do penzionu
Zakázkový interiér
Rustikální-bydlení.cz