Jak vybrat tu pravou židli?

Jak vybrat tu pravou židli?
Dřevěný-nábytek.cz - 19. 7. 2011 , sekce: Nákupní rádce

Židle je jedním z nejdůležitějších a nejvíce používaných kusů nábytku v domácnosti. Jak ale vybrat tu správnou? Pokusíme se vám poradit, jak vybrat tu nejvhodnější židli právě pro vás.

Na židli stráví každý z nás podstatnou část života, při jejím výběru bychom tedy měli být velmi obezřetní. Pokud vámi vybraná židle splňuje všechna níže uvedená kritéria, můžete si být zcela jisti, že nákupem takové židle jistě neprohlupíte a uděláte hodně pro své zdraví.

sestava-stul-zidle.jpg

Jídelna z masivu 

Židle slouží především při stolování, manuální práci, společenském i odpočivném sezení. Pro každý druh této činnosti jsou určeny různé typy židlí. Jak ale vybrat tu správnou židli pro tu, či onu činnost? Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru židle by měl být její rozměr.

Jaké jsou tedy optimální rozměry židle?

Rozměr židlí a křesel se vždy odvíjí od tělesných proporcí uživatele. V zásadě platí následující:

Výška sedáku by měla být o něco menší než délka nohy ke kolenu. Rozdíl mezi horní plochou sedáku a horní plochou jídelního stolu pak mezi 220 mm - 270 mm.

Hloubka sedadla je jedním z nejdůležitějších kritérií pro pohodlné sezení. Měla by být taková, aby po dosednutí a po plném opření zůstala mezera mezi plochou lýtkové části pod kolenem a hranou sedadla při položení chodidel plnou plochou na zemi.

Plocha sedáku by měla zabezpečovat spolu s hloubkou sedadla pocit jistoty při dosedání. Velmi přibližně lze určit šířku sedáku jako šířku pánve plus 10 cm.

Područky umožňují komfortnější sezení, usnadňují vstávání a usedání a zabezpečují trup před vychýlením do stran. Područky by měly být nad sedací plochou cca o 3 cm výš než loket.

Zajímá vás, jak se vyrábí ty nejkvalitnější dřevěné židle ze smrku a borovice, podívejte, jak je vyrábí společnost UNIS-N, přední výrobce nábytku z masivu.

Výroba židle z masivu

Charakteristika a druhy židlí

Židle jídelní ať už s područkami, nebo bez područek by měly mít pro pohodlné sezení sedák s typickou výškou 450 mm - 470 mm od země.

Židle pracovní jsou určeny hlavně pro práci v sedě na zvýšené pracovní ploše. Výška sedáku by se zde měla pohybovat v rozmezí 650 mm - 800 mm od země. Pro podepření nohou musí být opatřeny nožní opěrkou (trnoží).

Odpočinková křesla a židle jsou určena především k odpočinku a relaxaci - zde hraje hlavní roli poměr sklonu opěradla a sedáku. Zároveň nabývá na základní důležitosti i tvar sedáku. Nejdůležitější je ale opěradlo, které by mělo co nejlépe kopírovat páteř uživatele.

Konečný výběr židle závisí samozřejmě na vás. Pokud židle splňuje výše uvedené předpoklady, máte jistotu, že si kupujete židli, která napomáhá správnému držení těla a oddaluje potíže s bolestmi zad a krční páteře.   

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

100 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

 • Krásná židle, čistá a poctivá práce. Díky!
 • Příjemná a dostačující komunikace.
 • Inzerovali dodání 4-6 týdnů, dodali za 2.
Ověřený zákazník, 16. 09. 2021

Výhody e-shopu:

 • Vsechno bylo velmi profesionalne
Ověřený zákazník, 04. 06. 2021

Doporučuji , je to kvalitní, není to Polské.

Ověřený zákazník, 04. 05. 2021

Výhody e-shopu:

 • Pohotová komunikace se zákazníkem, vstřícnost, příjemné jednání
 • Spolehlivost
Ověřený zákazník, 29. 04. 2021

Proč nakupovat u nás

 • Prodáváme kvalitní a cenově dostupné výrobky
 • 54 % sortimentu jsou naše vlastní výrobky
 • 97 % produktů jsou české výroby
 • Možnost atypické úpravy či výroby nábytku
 • Garance výměny či vrácení zboží do 14 dnů
 • Možnost osobního odběru v naší prodejně 
 • Výhodné týdenní akce
Novinky a slevy na Váš e-mail:
UNIS-N, spol. s r. o.
Dřevěný-nábytek.cz
Interiéry restaurací
Nábytek do penzionu
Zakázkový interiér
Rustikální-bydlení.cz