Jak správně vybrat jídelní stůl?

Jak správně vybrat jídelní stůl?
Dřevěný-nábytek.cz - 19. 7. 2011 , sekce: Nákupní rádce

Kolem stolu se soustřeďuje život celé rodiny, ať už slouží ke stolování, společnému odpočinku, práci, či jako odkládací plocha. Pokud hledáte jídelní stůl z masivu a nejste si zcela jisti, jak zvolit jídelní stůl právě pro vás? Nezoufejte, poradíme vám.

Charakteristika a druhy stolového nábytku

Stoly jídelní

Velký stůl není jen módní, ale také praktický - hostitel u něho může obsluhovat vsedě a nemusí odbíhat pro drobnosti jako je například sůl, ochucovadla a další, protože ty mohou zůstat trvale na stole. Základním rozměrem pro velký jídelní stůl jsou míry 90 centimentrů šířka a 180 centimetrů délka. Měřítkem může být i počet židlí - pokud se z každé stany vejdou tři, je velký. Na tradičním čtverci a obdélníku mohou děti psát úkoly, nebo rozložit počítač. Oválné tvary jsou obecně vhodné pro slavnostní příležitosti a kulaté stoly patří do velkoryse pojatých prostor.

Dřevěný jídelní stůl - kónické nohy      Dřevěný oválný stůl z masivu

Dřevěné jídelní stoly

Výška stolu souvisí s výškou sedáku použité židle. Platí, že spodní hrana desky by měla být minimálně 630 mm od podlahy, výška horní plochy desky stolu by měla být 220 mm - 270 mm nad sedací plochou. V praxi se výška jídelních stolů pohybuje mezi 750 mm - 780 mm. Rozměr desky jídelního stolu je odvozen od počtu stolujících osob a je určen plochou potřebnou pro stolování jedné osoby. Ta je typicky široká 600 mm a hluboká 400 mm. Šířka plochy pro stolování jedné osoby není odvozena od šířky židle, ale vzdáleností mezi lokty stolujících osob. Proto se pohybuje od minimálních 450 mm až do luxusních 750 mm. Rovněž hloubku jídelního místa je možné použít i minimálně 300 mm. Vše závisí na pozicích, jak budou osoby u stolu umístěny (jen u podélných hran, také z čela a podobně). 

Psací stoly

Při vybavování kanceláře jsou nejdůležitější kusy nábytku pracovní stoly, pracovní židle a úložné prostory. Velikost a tvar desky stolu by měly být dostatečné, aby zaručovaly pohodlnou pracovní plochu. Velmi často budete potřebovat přemístit některé pomůcky nebo zařízení, proto si výběr psacího stolu dobře promyslete.

Psací stůl ze smrkového masivu

Psací stůl

Pro bytové účely převážně stoly psací platí v zásadě následující. Výška pracovní desky by měla být asi 30 mm nad výškou lokte sedícího člověka, tedy přibližně v rozmezí 700 mm - 760 mm. To platí u dospělé osoby. Rozměr desky psacího stolu je dán rozpětím loktů a provozně potřebnou hloubkou, aby se na stůl vešly všechny základní pracovní pomůcky. Minimální pracovní místo je určeno rozměry 750×600 mm. Příslušenstvím psacích stolů bývá i prostor na ukládání dokumentů. Zde by vnitřní prostory měly odpovídat normalizovaným rozměrům papíru A4 - 210×297 mm s příslušnou vůlí pro jejich manipulaci.

Stoly odkládací

Přestože odkládací stolek bývá drobný, převzal řadu úkolů, které dříve zastával jediný velký jídelní stůl, centrum dění v místnosti i domácnosti. Malé odkládací stolky mají místo na dosah ruky sedícího člověka, nejlépe vedle sedačky nebo křesla. Funkčnost stolku tkví ve velikosti odkládací plochy a výšce s ohledem na sedací nábytek a činnosti, k nimž bude využíván. Chcete-li u něj hrát karty, či stolní hry, počítejte s několika centimetry navíc do výšky, abyste se při hře nehrbili. Rozměry odkládacích stolků jsou úzce spjaty s funkcí, ke které jsou určeny. Mohou být pevné i rozkládací, hnízdové, přístavné i pojízdné.

Dřevěný odkládací stolek ze 100% smrkového dřeva      Smrkový odkládací stolek

Dřevěné odkládací stoly

Stoly konferenční

Konferenční stolky by měli především splňovat funkci praktickou, splňovat kvalitní a komfortní odkládací plochy. Při sledování televize je konferenční stolek využit jako odkládací plocha pro skleničky s nápoji nebo pro misky s nejrůznějšími dobrotami. Pokud disponuje konferenční stolek i spodní deskou, je zpravidla využita na odkládádní TV ovladačů, novin a časopisů.

Dřevěný konferenční stolek      Konferenční stolek z masivu

Konferenční stolky z masivu

Hlavní skupina je dnes nazývána stoly konferenčními. Stejně jako u ostatních skupin, řídí se jejich rozměry druhem jejich určení. Tyto stoly slouží především příležitostnému pohoštění. Proto by jejich výška nikdy neměla klesnout pod výšku sedáku sedacího nábytku u nějž jsou použity. Rozměr desky ani tvar nejsou nijak omezeny, vše se odvíjí od účelu, pro který jsou určeny. Důležitá je však jejich stabilita, která někdy bývá opomíjena.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

100 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

 • Krásná židle, čistá a poctivá práce. Díky!
 • Příjemná a dostačující komunikace.
 • Inzerovali dodání 4-6 týdnů, dodali za 2.
Ověřený zákazník, 16. 09. 2021

Výhody e-shopu:

 • Vsechno bylo velmi profesionalne
Ověřený zákazník, 04. 06. 2021

Doporučuji , je to kvalitní, není to Polské.

Ověřený zákazník, 04. 05. 2021

Výhody e-shopu:

 • Pohotová komunikace se zákazníkem, vstřícnost, příjemné jednání
 • Spolehlivost
Ověřený zákazník, 29. 04. 2021

Proč nakupovat u nás

 • Prodáváme kvalitní a cenově dostupné výrobky
 • 54 % sortimentu jsou naše vlastní výrobky
 • 97 % produktů jsou české výroby
 • Možnost atypické úpravy či výroby nábytku
 • Garance výměny či vrácení zboží do 14 dnů
 • Možnost osobního odběru v naší prodejně 
 • Výhodné týdenní akce
Novinky a slevy na Váš e-mail:
UNIS-N, spol. s r. o.
Dřevěný-nábytek.cz
Interiéry restaurací
Nábytek do penzionu
Zakázkový interiér
Rustikální-bydlení.cz